Domů/Chefs David Šašek

David Šašek

CODA, Aria hotel

 

David Šašek sbíral zkušenosti s vařením v profesionální kuchyni od svých 12 let pod vedením zkušených kuchařů v rodinném penzionu u Stráže nad Nežárkou. Po dokončení školy se zdokonaloval v předních pražských i zahraničních pětihvězdičkových hotelech a luxusních restauracích. Učil se od těch nejlepších šéfkuchařů jako např. Siegfrieda Vidovice, Zdeňka Pohlreicha, Roberta Webstera a Laurenta Gras. Šéfuje kuchyni restaurace Coda v hotelu ARIA Praha.

Minulé akce

Chef's table - 30. 01. 2014
Chef's table - 07. 02. 2014
Chef´s Table - 07. 01. 2016


Rozhovor

Na jakém jídle nejvíc ujíždíte?

Nejvíc ujíždím asi na rýži připravené na všechny způsoby a určitě na polévkách. Hlavně na vývarech, misu a polévkách zahuštěných vlastní kašovinou, bez mouky. A taky na raw čokoládě.


Co byste poradil svému patnáctiletému já?

Nerad bych někomu úplně radil, jen bych ho asi hodně podporoval.

 

Jak vypadá perfektní host v restauraci?

Každý host je pro mne perfektní a jsem vděčný, že si k návštěvě vybral právě naši restauraci. Nejde si nevšimnout, že se lidé také poslední roky i sami vzdělávají v oblasti etikety u stolu a celkově se zajímají o kulturu stolování, což je velmi užitečné a příjemné.

 

Chodíte jíst i ke kolegům?

Velmi zřídka, protože my šéfkuchaři jsme časově hodně vytížení, ale občas ano. Já se vždy rozhoduji podle jména šéfa restaurace, protože je to pro mě záruka určitého standardu kvality a nechci plýtvat penězi a časem zbytečně. Já většinou chodím na obědy v neděli s rodinou a to jdu do restaurace Prosecco, kterou má Dušan Jakubec, když stihnu přes týden, tak si dám Asii ve Wokeru Tomáše Stehlíka v Karlíně. Večeře chodím hodně výjimečně a to volím buď Divinis, nebo Imperial Zdeňka Pohlreicha, Kalinovo Kalinu, nebo Spices v Mandarinu u Jirky Štifta.


Jaké jídlo je vaše nejsilnější zbraň?

Připravil bych vám kulajdu, halibuta, panenku, králíka a jelena.

 

Co vás na práci v kuchyni fakt nebaví?

Určitě mě nebaví, když zrovna musím trávit více času v těsné kanceláři bez oken a vzduchu. V kuchyni a v samotném procesu asi není věc, která by mě nebavila.

 

Jak vypadá vaše jídlo v práci?

Snídám doma, respektive v autě kolem 07:30 ráno, velké bio smoothie z ovesných vloček, vlažné vody, kešu ořechů, medu, a chia semínek. Asi se shodneme s ostatními, že po 10:00 polévka s kolegy, kolem 15:00 jedno rychlé jídlo s kolegy. Když jsme hodně busy, tak jedno rychlé jídlo cca 17:00. Pak už většinou nic, není čas. V mém případě, protože i docela sportuji, tak si večer asi po 21:00 připravím rychlé lehké salátové smoothie se zeleninovým proteinem a kouskem banánu. Spát jdu kolem 01:00 ráno, takže je ještě potřeba dodat trochu energie.


Zobrazit / Skrýt starší rozhovory

Co bys dělal, kdybys nebyl kuchař?

Asi bych byl rybář, byl bych v přírodě s rybami a byl by klid. V zimě by to asi nebylo úplně ideální, ale fajn.

 

První jídlo, které jsi kdy uvařil?

To vím úplně přesně: hamburskou vepřovou kýtu špikovanou šunkou a kyselou okurkou.

 

Nejzvláštnější ingredience, co jsi kdy použil?

Když jsem trávil nějaký čas pracovně na Maledivách, tak jsem hodně používal exotické ovoce, čerstvé kari listy, jack fruit apod., věci, co tady moc nevidíme. Výhoda je, že tam chutnají tak, jak mají chutnat, ne jako u nás. K nám musíme všechno dovážet.

 

Kdyby sis mohl do batohu sbalit jen tři ingredience, co by to bylo?

Cibule, sůl a římský kmín, ten mám rád.

 

Které jídlo bys nazval jako svůj signature dish?

Jednou jsem si říkal, že to sepíšu, pár parádních jídel. Teď mám takovou zajímavou omáčku z čerstvé kurkumy a rajčat s halibutem. Co si lidi se mnou hodně spojují je vepřová panenka připravená ve vakuu s omáčkou z uzených kostí a bramborová kaše. A kulajda. Taky rád dělám indické kari na hodně způsobů s úhořem, se zelenou čočkou a cizrnou nebo jehněčí.

 

Je nějaké jídlo, co opravdu nemáš rád?

Nejím polotovary.

 

Máš nějakou stravovací neřest?

Občas splácám věci dohromady, jedno přes druhé, to mi vadí. Před dvěma lety jsem přestal jíst uzeniny, to byla asi největší neřest. Poslední půlrok si hlídám to i to plácání.

 

Co se ti líbí na projektu CHEF TIME FEST?

Líbí se mi celková koncepce, myslím, že je to zajímavé pro návštěvníky i pro kuchaře, setkat se v kuchyni s kolegy, vidět jejich specifický rukopis a kam se posouvají.

Celý rozhovor naleznete zde
Milovníci dobrého jídla a nadšenci do trendů moderní gastronomie se mohou těšit na 5. ročník zimního festivalu CHEF TIME FEST, který... více >

14. 11. 2017